Ved Sund folkehøgskole i Trøndelag får elevene både reise ut i verden og innblikk i internasjonal solidaritet, miljø og bærekraftig utvikling, så vel som verdien av kunst- og kulturuttrykk. Og du kan søke allerede nå.
Skolen ligger på idylliske Inderøy, ikke langt fra Steinkjer og Verdal. Det er en frilynt folkehøgskole med et humanistisk menneskesyn, som legger stor vekt på solidaritet, miljø, bærekraft, kunst, kultur og demokratiske verdier.
– Vi er en frilynt folkehøgskole.Oppdraget vårt er å drive med allmenndanning og folkeopplysning. Det innebærer å omgås andre og etablere felleskap. Et tett samhold og gjensidig tillit er avgjørende for å lykkes, forklarer rektor Eirik André Stensland.

Eirik André Stensland
Rektor ved Sund folkehøgskole
Internasjonalt tilsnitt
Rektoren er stolt av det brede linjetilbudet, som gjør at du møter elever med mange ulike interesser.
– Ikke minst har vi kanskje den mest kjente folkehøgskole-linjen for jazz. Mange av dagens beste rytmiske musikere har tatt et år hos oss. Her får man jobbe konsentrert sammen med flinke studenter og engasjerte lærere, sier han.
Av andre spennende linjer kan vi også nevne:
- Jazzvokal
- Internasjonal politikk Nepal
- Historisk håndverk
- Kunstfoto Japan
- Mobiljournalistikk
- Folkemusikk
- Yoga robust
- Ut i verden – Asia
Alle linjene inkluderer minst en studietur og skoleåret legger vekt på fag, samarbeid og opplevelser.
Praktfulle omgivelser
– Faktum er at vi, etablert i 1868, er den eldste folkehøgskolen i landet som ennå tar inn elever. I dag har vi kapasitet til 112 elever, og med store arealer har vi god plass. Vi holder til i et gammelt og ærverdig bygg som er godt vedlikeholdt. Vi er spesielt stolte av matsalen fra 1926, så omgivelsene er virkelig de beste, understreker Stensland.
– Jeg valgte historisk håndverk fordi jeg liker å lage ting med hendene, og ville lære gamle teknikker som står i fare for å forsvinne, sier Rebekka Solbakken (24), og fortsetter:
– Det beste ved Sund er klassen min, de engasjerte lærerne, kort- og brettspillkveldene, musikken i gangene, maten og landskapet rundt skolen.

Rebekka Solbakken
Studerer historisk håndverk
Dina Mohammed (20) valgte ut i verden Asia, fordi hun brenner for å forstå internasjonal politikk og verden vi lever i.
– Dessuten ser jeg for meg en fremtid innen dette feltet, sier hun.
– For meg var Sund folkehøgskole et naturlig valg, fordi jeg ville ha et år som gir minner for livet og samtidig noe å vokse på før videre studier.

Dina Mohammed
Studerer ut i verden – Asia
– Vi begynner å ta opp elever fra 15. november, og alle kan søke nå, tilføyer rektor Stensland.