– Den gang hunden og katten kom inn i menneskets liv, var det fordi vi hadde nytte av dem. Fido var vaktbikkje og Mons var musefanger. I dag har våre kjæledyr for lengst flyttet inn sammen med oss.
Veterinær Trude Mostue har jobbet 25 år i bransjen, og har sett utviklingen gå fra bruks- og nyttedyr til familiemedlemmer. Å inkludere pelsbarna i familien bringer med seg mye glede, men også noen ulemper.
– Hunder var arbeids- og brukshund, katter var musefangere. Nå er de familiemedlemmer, og med det kommer det livsstilssykdommer som overvekt og atferdsproblemer, forteller hun.
Overvekt og dårlig tannhelse
Som veterinær har Mostue sett mange kjæledyr med helseutfordringer og hun har gitt mange fortvilte eiere gode råd. Det største problemet hun ser hos kjæledyr i dag er overvekt.
– Jeg jobber mye på klinikk og det problemet jeg ser mest er overvektige dyr. Det forbauser meg, for det virker som det er en aksept for at hunder spesielt skal være litt runde. Mange veterinærer kan bli litt forsiktige med å prate om det, for det er et følsomt tema og noen eiere blir fornærma – ja, rett og slett sinte, sier Mostue.
Med overvekt følger økt risiko for diabetes, slitasje på hjerte og ledd, problemer med knær og mye annet. Mostue frykter at noen eiere ikke ser alvoret i det å ha en overvektig hund eller katt og mener mye kan løses med balansert ernæring.
– Hold hunden slank! Hunden lever lenger som slank enn som overvektig så lenge den ellers er frisk og sprek, forteller hun, og sier det samme gjelder for katter.
Etter overvekt er det problemer med tennene Mostue ser at plager våre kjæledyr mest.
– Det er ekstremt nye tannproblemer og det som er litt trist er at det kan forebygges, forteller Mostue.
Her tror veterinæren at mye handler om fôringsvaner og at vi i dag har glemt at hunder trenger noe å tygge på. Veterinærens råd for bedre tannhelse er derfor tørrfôr og tyggeben som gir tennene utfordringer og motstand – og tannpuss.
– Puss tennene på hunden! Det er et ansvar man har som hundeeier. Når du får valp, så er det en plikt, nesten like mye som vaksinering, å lære valpen å pusse tenner. Ja, det er vanskelig, men det er viktig å starte helt fra valpestadiet, forteller Mostue.

Ha tid og kunnskap
Som hunde- og katteeier er det lett å la seg forvirre blant alt som tilbys våre pelsbarn.
– Har du et godt tørrfor så har du ofte et bra utgangspunkt. Tilegn deg litt kunnskap om hva valpen og hunden din trenger av aktivitetsnivå, og puss tenner daglig, er veterinærens råd.
For Trude Mostue er god dyrehelse viktig, og gjennom sine Fraxx-kurs på nett formidler veterinæren sine beste tips til hundeeiere. Hun anbefaler å skaffe seg en hund som passer til ditt eget aktivitetsnivå.
– Hunden må få utfolde seg på en naturlig måte, og gå i skogen på naturlig underlag. De har mye glede av den mentale aktiviteten i å bruke hodet og nesen. Jeg tror hunder som ikke får være nok sammen med menneskene sine, kan bli deprimerte. Jeg har ikke noe underlag for å si det, men snakker ut fra min erfaring som veterinær. Mental helse er viktig, også for våre kjæledyr, sier hun.
Mostue er klar på at du må ha tid til det dyret du skaffer deg. Hunder krever ekstremt mye tid for å ha et godt hundeliv, og innekatter krever mye av deg som eier.
– Katter er det villeste kjæledyret vi har, og det dyret som har mest behov for å klatre i trærne og være aktiv. Å ha en katt inne hele tiden krever ekstremt mye av en katteeier. Husk at du er den eneste den katten har, forteller Mostue.
Men om vi tilpasser våre liv til deres, får vi ekte vennskap i retur. For ingen kan elske oss så ubetinget som våre pelsbarn, og når de først har kommet opp i sofaen og inn i hjertet, så forlater de oss aldri.