Skip to main content
Hjem » Våre dyr » Velkommen ombord?
Sponset

Forutsigbarhet i kollektivtrafikk er bra både for oss som reiser med hund og for de som reiser uten hund.

Sara trengte ikke å gå 130 mil. Ikke egentlig. Men da hun skulle ta med seg newfoundlandshunden Albert til veterinæren, var det ikke noe annet å gjøre enn å stroppe på seg skiene og legge ut på tur over vinterfjell. For Albert fikk ikke bli med på bussen. Ikke denne gangen i alle fall.

Historien om den fireårige newfoundlandshunden og matmoren hans ble fulgt av mange i Norge, og den illustrerer noe vi i Norsk Kennel Klub (NKK) hører om igjen og igjen: Hundeeiere som ikke får komme om bord, som blir bedt om å gå av underveis, eller som oppdager at hunden er velkommen på toget – men ikke på bussen som erstatter det. Folk som har kjøpt billett og pakket bagen, og som likevel havner stående igjen på perrongen.

Marie Gjerde Rolandsen, Politisk rådgiver i Norsk Kennel Klub. Foto: Marcus Dingstad
Ina Giske, Tidligere styremedlem i Norsk Kennel Klub. Foto: Privat

Et tilbud som ikke gjelder alle

Kollektivtransport presenteres som fellesskapets løsning. Men for mange hundeeiere er det i praksis ikke noe tilbud i det hele tatt. Regelverket varierer mellom fylker og transportselskaper, og usikkerheten er stor nok til at mange heller velger å ikke prøve. Resultatet er at de som ikke har tilgang til bil – unge, eldre, folk med stram økonomi – havner i en umulig situasjon om de også har hund.

Det er ikke et marginalt problem. Det er mange hundeeiere i Norge, og de reiser av like mange grunner som det finnes hunderaser: til jobb, til fritidsaktiviteter, til venner og familie, til veterinæren. Vi i NKK mener det er urimelig at man skal måtte eie bil for å kunne leve et normalt liv med hund.

Klare regler – ikke unntak og gråsoner

Det vi etterspør, er ikke spesialbehandling. Det er forutsigbarhet. Tydelige, nasjonale regler som gjelder likt uansett om du tar buss i Troms eller tog i Telemark. Regler som gjør det mulig å planlegge en reise uten å lure på om du og hunden din faktisk får komme deg frem.

Hundeloven slår fast at samfunnet har et ansvar for å legge til rette for et trygt og positivt hundehold. Det ansvaret bør gjenspeiles i kollektivtilbudet. Derfor vedtok NKK resolusjonen under.

Hund og kollektivtransport i Norge
Det finnes i dag ingen nasjonale regler for hund på kollektivtransport – regelverket fastsettes av hvert enkelt fylke og transportselskap.
Samfunnet har allerede tilrettelagt for at førerhunder og servicehunder kan reise med kollektivtransport. Dette viser at det er fullt mulig å kombinere hensynet til dyr, passasjerer og transportselskap.
Hundeloven § 1 fastslår at samfunnet har ansvar for å legge til rette for et trygt og positivt hundehold.
Uforutsigbarheten i kollektivtrafikktilbudet gjelder både buss, fly, ferje og tog.
Erfaringer fra andre europeiske land viser at et mer hundevennlig kollektivtilbud er fullt mulig å gjennomføre i praksis.

Les mer på nkk.no

Hunder skal vere velkomne på kollektivtransport

Resolusjon frå Norsk Kennel Klub

Norsk Kennel Klub (NKK) meiner at kollektivtransporten skal vere tilgjengeleg for alle – også for menneske som reiser med hund. I dag varierer regelverket for hund på buss, tog, trikk, bane og ferjer mellom fylke og transportselskap. Dette skaper uvisse og gjer det vanskeleg for mange hundeeigarar å bruke kollektivtransport i kvardagen.

For mange er bilen i praksis den einaste måten å kome seg til arbeid, fritidsaktivitetar, veterinær eller turområde på dersom hund ikkje er velkomen på kollektivtransport. Dette rammar særleg menneske utan tilgang til bil, som unge, eldre og personar med avgrensa økonomi. Eit kollektivtilbod som ikkje opnar for hund, avgrensar difor mobiliteten til mange menneske.

Skal Noreg nå klimåmåla sine, må mellom anna fleire velje kollektivtransport framfor bil. I dag blir mange hundeeigarar pressa over i bil fordi kollektivtilbodet ikkje legg til rette for reiser med hund. Det er lite berekraftig. Hundeeigarar ønskjer òg å reise klimavenleg – men då må kollektivtransporten vere eit reelt alternativ.

Regelverket for hund på kollektivtransport varierer i dag betydeleg mellom fylke og transportselskap. NKK meiner det er behov for tydelege og føreseielege nasjonale rammer. Dette vil gjøre det enklare både for reisande og for transportselskapa. Hundelova slår fast at samfunnet har eit ansvar for å leggje til rette for eit trygt og positivt hundehald. Fellesskapsløysingar som kollektivtransport bør difor vere utforma slik at hund kan vere ein naturleg del av kvardagen for mange menneske.

Norsk Kennel Klub ønskjer at

  • Hundar skal vere velkomne på alle former for kollektivtransport,
  • Det etablerast nasjonale minimumsreglar for hund på kollektivtransport.
  • Kollektivtransporten må utformast slik at det er mogleg å reise klimavenleg for alle, også for reisande med hund.
  • Ingen skal måtte eige bil for å kunne leve eit aktivt og ansvarleg liv med hund.
  • Transportselskap skal leggje praktisk til rette for reiser med dyr, til dømes gjennom eigne område eller soner og tydeleg informasjon.

Norsk Kennel Klub oppmodar styresmakter til å ta tak i dette, og krever at fylkeskommunar og transportselskap skal å opne kollektivtransporten for hundar. Eit meir inkluderande kollektivtilbod vil styrkje mobiliteten, redusere barrierar i kvardagen og gjøre det lettare for fleire å velje miljøvenleg transport.

Vedtatt på Representantskapsmøtet 9. mai 2026.

Tekst: Marie Gjerde Rolandsen, politisk rådgiver i Norsk Kennel Klub og Ina Giske, tidligere styremedlem i Norsk Kennel Klub.

Next article